Dizi Haberleri

Yıllar Sonra Aynı Ekiple Ekranlara Dönen 14 Dizi

Yıllar Sonra Aynı Ekiple Ekranlara Dönen 14 Dizi, Sinema ve dizi takipçileri için Yıllar Sonra Aynı Ekiple Ekranlara Dönen 14 Dizi konusunu ele aldık.. Yazımızda Yıllar Sonra Aynı Ekiple Ekranlara Dönen 14 Dizi ile alakalı tüm ayrıntı kısmı siz değerli okurlarımıza anlatmaya çalıştık.

Yıllar Sonra Aynı Ekiple Ekranlara Dönen 14 Dizi

Friends: The Reuion’ın yayına girmesi vesilesiyle, The X-Files’tan Twin Peaks’e, seneler sonra aynı ekiple ekranlara geri dönen 14 diziyi bir araya getirdik.

Gerek konusuyla, gerekse oyuncu ve yapım kadrosuyla bizleri kendilerine hayran bıraktılar. İzlemenin verdiği zevkin tadı damağımızda kalan dizilerin seneler sonra, izlerken bağ kurduğumuz aynı ekiple yeniden ekranlara geri dönmesi orijinal dizinin heyecanını yeniden yaşattı. Özlediğimiz karakterlerle yeniden buluşmak, seyircilerde yuvaya dönmüş hissi yarattı. Friends ekibini yeniden bir araya getiren Friends: The Reunion’ın yayına girmesi vesilesiyle, seneler sonra aynı ekiple yeniden ekranlara dönen 14 diziyi bir araya getirdik.

Yıllar Sonra Aynı Ekiple Ekranlara Dönen 14 Dizi

Friends

Yayın yaşamı 10 yıl süren, bu zaman zarfında kendisine büyük bir hayran kitlesi edinen Friends‘in özel bölümüyle geri döneceği haberi herkes için bi hayli sevindiriciydi. İzleyiciyle bir önceki günlerde buluşan özel bölüm kurgusal bir hikâyeye sahip olmasa da bi hayli beğeni alan arkadaş grubunu bir araya getirerek hayranlarıyla yeniden buluşmasını sağladı. Jennifer Aniston, Courteney Cox, Lisa Kudrow, Matt LeBlanc, Matthew Perry ve David Schwimmer’ı seneler sonra yeniden bir araya getiren Friends özel bölümü, dizi finalinden 17 yıl sonra özlediğimiz grubu yeniden izleme imkânı sundu. Özlediğimiz ve ailemizden gördüğümüz karakterlerin birbirlerine olan bağlılıkları seyircilere dostluğun nasıl bir his olduğunu gösterdi. Yıllar sonra, tekrar aynı duyguları içimizde uyandıran Friends: The Reunion, seyircilerden bi hayli ilgi gördü. Friends ülkemizde BluTV ve Netflix platformlarında izlenebiliyor. Özel bölüm ise HBO Max aracılığıyla seyircilere sunuldu.

Dexter

Miami Polis Departmanında olay yeri araştırma uzmanı olarak çalışan Dexter Morgan’ın geceleri bir seri katil olarak kendi adaletini sağladığı Dexter, 2013 senesinde 8 sezonun ardından seyircilere veda etmişti. Amerikan kablolu kanalı Showtime, geçtiğimiz yıl Dexter’ın yeni sezonuyla ekranlara döneceğini duyurarak dizinin takipçilerini bi hayli fazla meraklandıran bir açıklamaya imza attı. Michael C. Hall‘un Dexter Morgan karakteri ile geri döneceği yeni sezon, orijinal serinin 10 yıl ardından geçecek. 2021’in sonbahar aylarında seyirciyle bir araya gelecek dizinin yeni sezonu bunun yanı sıra 2013’te yayına giren final ile seyircisini tatmin edemeyen Dexter’a yeni bir son kazandıracak. Dizinin Dexter kişiliğinin hikâyesini değişik bir biçimde sonlandıracak yeni sezonunun 10 bölümden oluşması amaçlanıyor.

Breaking Bad

breaking-bad-filmloverss

Kansere yakalanınca, ölümünden sonra ailesinin finansal olarak rahat yaşayabilmesi için uyuşturucu işine giren ve meth olarak anılan uyuşturucu maddeden üretmeye başlayan bir kimya öğretmeninin hikâyesini anlatan Breaking Bad, 2008 senesinde AMC kanalında başladığında, kimse bunun sonraki beş yıla damga vuracak bir başyapıta dönüşeceğini öngörememişti. 2013 senesinde dizi beş sezonun sonunda final yaptığında ise Breaking Bad’in televizyon tarihinin en iyi dizilerinden biri olduğuna dair şüphe kalmamıştı. Walter White, Jesse Pinkman, Gus Fring, Saul Goodman gibi unutulmaz karakterleri televizyon dünyasına kazandıran dizi; Bryan Cranston, Aaron Paul, Bob Odenkirk, Giancarlo Esposito gibi oyuncuların muhteşem performanslarıyla da akıllara kazındı. Finalinden 6 yıl sonra yayına giren El Camino: A Breaking Bad Movie, Jesse Pinkman’ın dizi finalinden sonra yaşadıklarına odaklandı ve seyirciler aracılığıyla büyük bir alakayla karşılandı. Ayrıca Breaking Bad’den tanıdığımız bir çok kişiliği spin-off dizisi Better Call Saul‘da da yeniden görme şansını bulduk.

Prison Break

2005 senesinde yayın yaşamına başlayan Prison Break, yayına giren 4 sezonuyla döneminin en fazla izlenen dizibirlerinden i olmuştu. Wentworth Miller, Dominic Purcell, Sarah Wayne Callies ve William Fitchner‘ın oyuncu ekibinde bulunan olduğu dizi, ilgi çekici ve aksiyon dolu konusuyla seyircilerin gönüllerinde taht kurdu. Gördüğü büyük ilgi sebebiyle, unutulmaz finalinden 9 yıl sonra yeni bir sezon ile ekranlara geri döndü. Lakin beklenilen etkiyi yaratamadı. Aynı oyuncu kadrosu ile çekilen 5. sezon mantık hatalarıyla doluydu. Böyle bir sezonla geri dönmesi seyirci kitlesinde büyük bir hayal kırıklığı yarattı. Kahramanlara mutlu veda etmek adına yazılan bir fan-fiction’dan ileriye gidemeyen sezon, çığ gibi git gide artan beklentilerin altında ezilmekten ne yazık ki kurtulamadı.

Arrested Development

Babası hapse girdikten sonra çökme aşamasındaki aile şirketini devralan aklı başında Michael Bluth’ın, işlevsiz ve bir o kadar da şımarık aile bireyleriyle işinin dayanılmaz hâle gelmesini konu alan komedi dizisi Arrested Development, 2003 senesinde yayın yaşamına başladı. Yayımlanan 3 sezonun ardından, 7 yıl ara veren Arrested Development, 2013 senesinde Netflix’in diziyi hayata döndürmesiyle 4. sezonu ile seyirci karşısına çıktı. Final yapan dizi, 2018 senesinde Netflix aracılığıyla sürpriz bir 5. sezon ile yeniden ekranlara döndürüldü.

Sex and the City

Candace Bushnell’in aynı isimli hikayesinden ekranlara bir araya getirilen Sex and the City, 1998’de HBO’da yayın yaşamına başladı ve kendisine özgü bir hayran kitlesi yarattı. Altı sezonluk Sex and the City, New York’ta yaşayan dört kadının hayat, ilişki, seks ve aşk üzerinden ilerleyen hayatlarını ekrana göz önüne seriyordu. New York’un canlı, çılgın, rengarenk yanını ortaya koyan dizi, çizdiği kuvvetli kadın portresiyle seyircinin gönlünü fethetmiş ve yayına girdiği zamanda büyük ses getirmişti. Televizyon tarihine ismini duyuran yapımlar içinde yerini alan dizi, 2004 senesinde ekran macerasını noktaladıktan sonra sinema perdesinde kendisine yer bulmuştu. Lakin iki yıl arayla çekilen iki sinema filmi, deyim yerindeyse büyük bir fiyasko olarak görüldü. Başarılı bir televizyon dizisinin ne kadar kötü ve özensiz bir biçimde sinemaya adapte edildiğinin kanlı canlı örneğiydi. Sırf bu durumdan dolayı çekilmesi hedeflenen üçüncü film bir daha dile gelmemek üzere rafa kaldırıldı. Biz de bu iki sinema filmini hiç yokmuşçasına kabul eder olduk. Lakin seneler sonra, dizinin yeni bölümlerle ekranlara geleceği açıklamaldu. Carrie Bradshaw, Miranda Hobbes ve Charlotte York’un yeni maceralarına odaklanacak 10 bölümlük yeni sezonda ne yazık ki Samantha Jones kişiliği yer almayacak.

Will and Grace

1998-2006 senelerı içinde yayına giren komedi dizisi Will and Grace, eşcinsel bir avukat olan Will ve en yakın dostu Grace’in dostluklarına ve yaşadıkları olaylara odaklanıyor. 8 sezonun ardından 11 yıl ara veren Will and Grace, 2017 senesinde yayın yaşamına kaldığı yerden sürdü. İzleyici kitlesi aracılığıyla beğeniyle karşılanan yeni sezonlar, 11 yıllık özlemi de gidermelerini sağladı.

Gilmore Girls

2000’li senelerda beğeniyle takip edilen The CW kanalının bi hayli beğeni alan dizisi Gilmore Girls, 7 sezon boyunca içten ve keyifli bölümleriyle kendine özgü bir hayran kitlesi yarattı. Dokuz yılın ardından yeniden ekranlara döneceği haberini alan hayranlar, özledikleri anne-kızın on yıl sonraki hâllerine odaklanacak olan mini dizi Gilmore Girls: A Year in the Life’ı büyük bir alakayla takip ettiler. Gilmore Girls de bu yeni versiyonuyla, geri dönen dizilerden beklediği ilgiyi görenler içinde yerini almış oldu.

24

Terör saldırılarını engellemek için saatlerle yarışarak ülkesini kurtarmayı amacında olan Jack Bauer’ı odak alan 24, başrolünde Kiefer Sutherland‘in olduğu bir aksiyon dizisi. Her bölümün bir saati, her sezonun ise toplam yirmi dört bölümden oluşarak bir günü konu aldığı benzersiz konseptiyle 24, 2001-2010 senelerında yayımlanan 8 sezonu ile bir efsane olmayı başardı.  Finalinden dört yıl sonra, 24: Live Another Day adıyla mini dizi olarak ekranlara geri döndüğünde seyircilere mutlu bir şok yarattı. Yeni versiyonuyla da takipçilerini hayal kırıklığına uğratmadı.

Heroes

Süper güçleri olduğunu keşfettiklerinde, dünyayı tehdit eden yıkıcı bir gücü engellemeyi görev edinen bir grup “sıradan insanın” hikâyesine odaklanan Heroes, yayına girdiği zamanda yarattığı atmosferle seyircileri kendine bağladı. Bir NBC dizisi olan Heroes, yayına girdiği zamanda son senelerın en fazla reyting alan dizisi oldu. 2006-2010 senelerı içinde yayına giren dört sezonluk dizi, 2015 senesinde Jack Coleman aracılığıyla canlandırılan Noah Bennet’in öncülüğünde yeni bir grubu konu alan Heroes Reborn adıyla ekranlara geri döndü. Ne yazık ki orijinal yapımla aynı etkiyi yaratamayan Heroes Reborn 13 bölümün sonunda ekranlara veda etti.

Fuller House

1987 yapımı Full House, dul bir babanın üç çocuğunu, dostları yardımıyla büyütmesini konu alıyor. 80 ve 90’ların en kaliteli yapımlarından sayılan dizi, seyircilere içten bir sitcom sunarak sekiz sezon sonunda, 1995 senesinde ekranlara veda etti. Netflix’in yayın haklarını satın almasıyla, seneler sonra Fuller House ismiyle, yeniden ekranlara döndü. Bu kez hikâyenin merkezinde, artık yetişkin olan D.J. Fuller, Stephanie ve Kimmy vardı.

Deadwood

2004-2006 senelerı içinde yayına giren HBO dizisi Deadwood, ufak bir madenci kasabasının giderek büyümesiyle yaşanan süreci mercek altına alıyordu. Amerika’nın Güney Dakota eyaletinde geçen dizi, kötü karakterlerini başarılı bir biçimde tasvir etmesiyle dikkatleri üzerine çekmişti. İlk iki sezonunun alakayla karşılanmasının ardından, üçüncü sezonun yaşadığı reyting poblemlerindan dolayı iptal edilmişti. İptal kararıyla yarıda kalan hikâyeyi noktalamak için bir filmin çekilmesi gündeme gelse de bu plan uzun süre hayata geçirilmedi. Lakin 13 yıl sonra, 2019 senesinde Deadwood: The Movie ile hikâye son buldu. Beğeniyle karşılanan film, seyircilere senelerdır bekledikleri finali sundu.

The X-Files

Başrollerini David Duchovny ve Gillian Anderson’ın paylaşımı yaptığı The X-Files, 1993-2002 senelerında yayımlanmış ve döneminin en fazla konuşulan dizilerinden biri olmuştu. Ülkemizde de TGRT ve CNBC-e kanallarında yayına giren dizi, 2008 senesinde The X-Files: I Want to Belive adı altında beyazperdeye aktarıldı. Prison Break, 24: Legacy gibi eski dizileri yeniden canlandırmayı tercih eden ve bu hususta bi hayli başarılı olan Fox, The X-Files ile yaptığı geri dönüşlere bir yenisini daha ekledi. 2016’da yeniden seyircilerle buluşan yapım aynı kadro ve oyuncu ekibiyle on ve on birinci sezonlarıyla yayın yaşamına sürdü.

Twin Peaks

Listemizin en sonuncusu, yaşayan efsane David Lynch’in imzası taşıyan başyapıt niteliğindeki yapım Twin Peaks. İlk sezonu 1990 senesinde yayımlanan Twin Peaks, dizilerin bu günlerde gördüğü saygın muamelenin önünü açtı. Televizyonda önceden benzerine rastlanmayacak bir entelektüel düzey ve sanatsal altyapıya sahip olan dizi, öte yandan da kısa zaman zarfında heyecanla takip edilen bir fenomene dönüştü. Esrarengiz bir cinayetle sarsılan ufak bir Amerikan kasabasında yaşananları bu cinayeti soruşturmakla görevlendirilen FBI ajanının gözünden anlatan dizi, “Laura Palmer’ı kim öldürdü?” sorusu etrafında dönüyor. Gizemli dedektif öyküsü Twin Peaks, iki sezonun ardından yirmi beş yıllık bir ara vererek kendine özgüret bıraktı. Bu yirmi beş yıl içinde, Twin Peaks iki kez beyazperdeyle de buluştu.

Lynch, 1990-1991’de ilk iki sezonu yayımlanan dizinin konusunu Twin Peaks: Fire Walk with Me ile noktaladı. 2014’te ise bu filmin silinmiş sahnelerine bulunduran genişletilmiş versiyonu The Missing Pieces çıktı. Uzun bir aranın ardından 2017 senesinde ekranlara geri döndü. Twin Peaks: The Return adını taşıyan bu yeni sezon seyirciler aracılığıyla alakayla karşılandı ve orijinal seriden bile daha çok beğenilerek tüm zamanların en iyi dizileri içinde gösterildi.

Kaynak: IMDb,

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu