Sinema Haberleri

Türkan Hatun kimdir? Bozkır Arslanı Celaleddin’de Türkan Hatun’u canlandıran Gülenay Kalkan kaç yaşında?

Türkan Hatun kimdir? Bozkır Arslanı Celaleddin’de Türkan Hatun’u canlandıran Gülenay Kalkan kaç yaşında?, Dizi ve film severler için Türkan Hatun kimdir? Bozkır Arslanı Celaleddin’de Türkan Hatun’u canlandıran Gülenay Kalkan kaç yaşında? konusunu siz değerli okurlarımız için araştırmaya koyulduk.. Türkan Hatun kimdir? Bozkır Arslanı Celaleddin’de Türkan Hatun’u canlandıran Gülenay Kalkan kaç yaşında? ile alakalı tüm detaylar yazımızın içinde..

Türkan Hatun kimdir? Bozkır Arslanı Celaleddin’de Türkan Hatun’u canlandıran Gülenay Kalkan kaç yaşında?

  • ABONE OL

Bozkır Arslanı Celaleddin dizisi ilk bölümü ile atv ekranlarında seyirci ile bir araya gelecek. Dizi izleyecek olanlar, dizide bulunan karakterler ve bu karakterleri canlandıran dizi oyuncu kadrosu ile alakalı araştırma yapıyorlar. Türkan Hatun da dizinin başrol karakterleri içinde yer alıyor. Türkan Hatun’u Gülenay Kalkan hayat verecek. Peki, Gülenay Kalkan kimdir, kaç yaşında ve oynadığı Türkan Hatun kimdir, tarihteki yeri nedir? İşte, Bozkır Arslanı Celaleddin’de bulunan Türkan Hatun ile ilgili detaylar ve Gülenay Kalkan’ın yaşamı…

Bozkır Arslanı Celaleddin dizisi başlıyor. Türkan Hatun da dizinin ana karakterleri içinde yer alıyor. Türkan Hatun kimdir sorusunun bunun yanında, Türkan Hatun’u canlandıran Gülenay Kalkan’ın yaşamı, oyunculuk kariyeri de merak konusu oldu. Bugüne kadar kendisi ile ilgili paylaşılan bilgiler ışığında, Bozkır Arslanı Celaleddin dizisi oyuncusu Gülenay Kalkan kimdir, kaç yaşında ve oynadığı tarihi karakter Türkan Hatun kimdir?

GÜLENAY KALKAN KİMDİR?

Gülenay Kalkan, Türk oyuncudur. Ankara’da dünyaya geldi. Çocukluğu ve yaşamının uzun bir dönemini Ankara’da geçirdi. 14 yaşında Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’ne öğrenci olarak girdi, tiyatro yüksek bölümünden mezun olup. Ankara Devlet Tiyatrosu sanatçısı olarak vazifeye başladı.

Terken Hatun olarak anılan Türkan Hatun; Harezmşah Alâeddin Tekiş’in eşi, Alâeddin Muhammed’in annesi ve Celâleddin Harezmşah’ın babaannesidir.

Terken Hatun, Kıpçak Türklerinden Kıpçak Han’ın kızıdır. Terken Hatun Harezmşah Devleti’nde kuvvetli bir seviyeye sahipti, yedi katibinin olduğu ayrı bir divanı ve sarayı olduğu söylenmektedir. Mühründe “din ve dünyanın koruyucusu, Türklerin prensesi, bütün kadınların melikesi” yazılı olduğu rivayet edilmektedir. Orduya asker olarak kendi kabilesi olan Kıpçakları yerleştirmiş ve ordu kumandanlarını da akrabalarından seçmiştir.

Oğlu üzerinde etkili olan Terken Hatun, veliaht olarak kendi kabilesinden olan bir kadından doğma Uzlagşah’ı seçtirtmiştir. Babası aracılığıyla da bi hayli takdir gören, annesi Hint bir cariye olan Celâleddin Harezmşah’ın veliahtlığına karşı çıkmaktaydı .

Terken Hatun, Moğollar’ın 1220 senesinde Harezm’i işgal etmeleri üzerine onlara esir düşmüştür. Yaşamının geri kalanını yaşamını yitirdiği 1233 yılına kadar Karakurum’da geçirmiştir.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu