Dizi Haberleri

Sansür Uygulamasıyla Karşılaşan Çıplak Dizisinin 2. Sezonu BluTV’de Yayınlanmaya Başladı

Sansür Uygulamasıyla Karşılaşan Çıplak Dizisinin 2. Sezonu BluTV’de Yayınlanmaya Başladı, Sinema ve dizi takipçileri için Sansür Uygulamasıyla Karşılaşan Çıplak Dizisinin 2. Sezonu BluTV’de Yayınlanmaya Başladı konusunu ele aldık.. Yazımızda Sansür Uygulamasıyla Karşılaşan Çıplak Dizisinin 2. Sezonu BluTV’de Yayınlanmaya Başladı ile alakalı tüm ayrıntı kısmı siz değerli okurlarımıza anlatmaya çalıştık.

Sansür Uygulamasıyla Karşılaşan Çıplak Dizisinin 2. Sezonu BluTV’de Yayınlanmaya Başladı

Cüneyt Özdemir’in açıklamalarının ardından sansür uygulamasıyla karşılaşan Çıplak dizisinin 2. sezonu BluTV’de yayınlanmaya başladı. BluTV’nin sosyal platform üzerinden bu konuyla alakalı bir açıklama yapmaması ise dikkat çekti.

Baskın ve Peri: Ağzı Olmayan Kız gibi filmleriyle tanınan yönetmen Can Evrenol‘un konusunu Merve Göntem ile birlikte yazdığı Çıplak dizisinin ilk bölümü 11 Haziran 2020 tarihinde BluTV platformunda yayınlanmıştı. Yurtdışına yerleşebilmek için gerekli olan parayı kazanabilmek adına seks işçiliği yapan bir kadını merkezine alan dizi, o dönem özellikle ile ilgili yazılan basın bültenindeki ifadeler üzerinden tartışılmış, kimileri söz konusu bültendeki “cesur” ifadesiyle birinin kadına bakışını çelişkili bulurken, kimileri de dizinin içeriği sebebiyle gerçekten cesur bir yapım olduğunu savunmuştu.

Lakin dizi, BluTV’nin arşivinden net bir açıklama yapılmaksızın aniden kaldırılınca zaman içinde yaşananlar sebebiyle daha mühim başka bir tartışmaya konu oldu.

Çıplak 2. Sezon, İlk Üç Bölümüyle BluTV’de Yayınlandı

“Gazeteci” Cüneyt Özdemir, 14 Aralık 2020 tarihinde kendi YouTube kanalından yaptığı yayında, seyirciyle buluşmasından hemen hemen 6 ay sonra Çıplak dizisine değindi. Diziyi beğendiğini ve “gençlerin kafasını yakaladığını” söyleyen Özdemir, dizinin cinsellik içerdiğini, bunun RTÜK’ün ve Ebubekir Şahin’in gözünden kaçmış olmasına şaşırdığını kelimelerine ekledi. Özdemir bunun ardından söz konusu yayının link‘ini paylaşımı yaptığı bir ve ardından sildiği bir tweet attı. Şahin’i etiketlediği bu tweet‘te “Aman Ebubekir Şahin ve sansür kılıcı görmesin” yazdı. Bu paylaşımın ardından BluTV’ye bakan kullanıcılar aracılığıyla Çıplak dizisinin platformun arşivinden yer almadığı fark edildi. Daha sonraki günlerde RTÜK’ün CHP kontenjanından seçilen üyelerinden İlhan Taşçı, Twitter üzerinden konuyla alakalı bilgilendirmede bulunarak RTÜK Üst Kurul gündemine Çıplak dizisiyle alakalı bir dosya gelmediğini, dizinin BluTV kataloğundan çıkarılması yönünde herhangi bir karar alınmadığını dile getirdi.

BluTV ise tartışmaların ardından sessizliğini bozarak bir açıklama paylaşımı yaptı. Açıklamada Çıplak’ın, platformun 18 yaş altı çocuk kilidi uygulamasına yönelik çalışmaları sebebiyle yayından kaldırıldığına dair ifadelere yer verildi.

Böylelikle Çıplak, ülkemizde ifade özgürlüğüne karşı uygulanan sansür kısıtlamalarının, bireylerin artık kendi kendilerine uyguladıkları otosansür mekanizmasının engeline takılan yapımlar arasına katıldı. Şimdi ise geçtiğimiz yıl içinde net bir açıklama yapılmaksızın bi hayli hızlıca arşivden kaldırılan, bundan dolayı gündemdeki yerini uzun bir süre koruyan Çıplak dizisinin 2. sezonu ilk üç bölümüyle BluTV’de yayınlandı.

Lakin BluTV’nin sosyal platform hesapları üzerinden bu konuyla alakalı resmi bir açıklama yapmaması dikkat çekti.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu