Oyun Haberleri

Playstation 5 satış rakamı açıklandı

Playstation 5 satış rakamı bilgisi verildi, Oyun severler için Playstation 5 satış rakamı bilgisi verildi başlığı altında siz kıymetli takipçilerimizi bilgi sahibi olmanızı istedik.. Makalemizin içinde Playstation 5 satış rakamı bilgisi verildi ile alakalı geniş bir şekilde bilgileri bulacaksınız.

Playstation 5 satış rakamı bilgisi verildi

Sony yaptığı açıklama ile Playstation 5 satış rakamı hususunda güncel sayıları paylaşımı yaptı ve konsolun toplamda 7.8 milyon satış rakamını geride bıraktığını açıkladı. Ülkemizde olduğu gibi tüm dünya çapında stok sıkıntısı ekildiğini göz önüne alırsak bu 7.8 milyon olarak açıklanan sevkiyat rakamının satış sayılarına yansıdığını da aktarabiliriz. 12 Kasım 2020’de ilk kez piyasaya çıkan konsol yaşanan bu stok sıkıntısı durumuna rağmen kısa bir sürede iyi bir satış rakamına ulaşmış da denebilir.

Diğer taraftan Sony PS5 ile birlikte Playstation 4 satış rakamı hususunda da açıklama yaptı. 31 Mart 2021 tarihinde sona eren finansal yıl raporlarına göre PS4 dünya çapında 115.9 milyon satış rakamına ulaşmış durumda. En son firma geçtiğimiz yıl bir açıklama yapmış ve Mayıs ayında konsol satışlarının 110 milyonu geride bıraktığını duyurmuştu. Aradan geçen bu süre zarfında Playstation 4 hemen hemen 6 milyon adetlik bir satış rakamına da ulaşmış oldu.

Playstation 5 satış rakamı 7.5 milyonu geride bıraktı

Playstation 5 satış rakamı bilgisi verildi

Sony Playstation konsollarının satış sayıları dışında yine mali yılın sonu itibari ile bazı istatistikleri de paylaşımı yaptı. Bu açıklamaya göre Playstation Plus abone sayısı 47.6 milyona ulaşmış durumda. Geçen yıl finansal zamanda bu rakam 41.5 milyon olarak açıklanmıştı. Yani son bir yılda Sony, PS Plus abonelik sayısını 6.1 milyon civarında arttırmayı başarmış diyebiliriz

Oyun satışları hususunda ise bir önceki finansal yıla oranla düşme yaşansa da Sony yine de en kârlı dönemlerinden birisini daha geçirdiğini belirtmiş. PS5 ve PS4 toplam oyun satış rakamının 2020 finansal senesinde 61.4 milyonu geride bıraktığı altı çizildi. Bu rakam geçtiğimiz yıl 65.3 milyon olarak açıklanmıştı. Oyun satışlarında 7.9 milyonu birinci parti oyunlar oluşturuyor. 

Firmanın oyun sektöründen geliri ise 25.03 milyar doları bulmuş durumda. Bu rakamın 3.22 milyar dolarlık oranı net kâr olarak rapor edilmiş. Oyun analisti Daniel Ahmad ise Sony’nin özel oyun gelişimine 1.7 milyar dolarlık bir yatırım yaptığını dile getirdi. Bu oran geçtiğimiz finansal döneme göre %14’lük bir artış demek oluyor. Hatırlarsanız bir önceki günlerde Jim Ryan bir açıklama yapmış ve PS5’te hiç olmadığı kadar fazla özel oyuna yer vereceklerini duyurmuştu. Anlaşılan bu söylem için çoktan düğmeye basılmış.

Daha önce bilgisi verildiğı gibi müzik, sinema ve televizyon gibi çok değişik kulvarlara ayrılmış olan Sony, en fazla kazancı oyun aracılığıyla elde ediyor. Ayrıca raporlarda oyun satışlarının %79 oranında dijital olarak yapıldığı da belirtilmiş. Bu rakam önceden %68 olarak açıklanmıştı. Yani dijital satışlarda da özellikle pandemi durumunu da göz önüne alırsak mühim bir artış yaşanmış. 

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu