Sinema Haberleri

Nizamülmülk kimdir, nasıl ve ne zaman öldü? Bozkır Arslanı Celaleddin’de Nizamülmülk’ü canlandıran Tohir Saidov kimdir?

Nizamülmülk kimdir, nasıl ve ne zaman öldü? Bozkır Arslanı Celaleddin’de Nizamülmülk’ü canlandıran Tohir Saidov kimdir?, Dizi ve film severler için Nizamülmülk kimdir, nasıl ve ne zaman öldü? Bozkır Arslanı Celaleddin’de Nizamülmülk’ü canlandıran Tohir Saidov kimdir? konusunu siz değerli okurlarımız için araştırmaya koyulduk.. Nizamülmülk kimdir, nasıl ve ne zaman öldü? Bozkır Arslanı Celaleddin’de Nizamülmülk’ü canlandıran Tohir Saidov kimdir? ile alakalı tüm detaylar yazımızın içinde..

Nizamülmülk kimdir, nasıl ve ne zaman öldü? Bozkır Arslanı Celaleddin’de Nizamülmülk’ü canlandıran Tohir Saidov kimdir?

  • ABONE OL

Televizyon ekranlarının yeni dizisi Bozkır Arslanı Celaleddin dizisi oyuncuları, diziyi izleyecek aracılığıyla araştırılmaya başlandı. Bozkır Arslanı Celaleddin dizisi oyuncuları içinde Tohir Saidov da yer alıyor ve Saidov, Nizamülmülk’ü canlandırıyor. Bu nedenle de hem tarihte Nizamülmülk’ün yaşamı, kim olduğu, hem de Tohir Saidov kimdir sorusunun yanıtı merak ediliyor. Peki, Bozkır Arslanı Celaleddin dizisinde bulunan tarihi karakter Nizamülmülk kimdir, ne zaman ve nasıl öldü? Bu kişiliği canlandıran Tohir Saidov kimdir?

atv çiçeği burnunda bir yapımı TV ekranları ile buluşturuyor. Yeni dizi Bozkır Arslanı Celaleddin’de bir çok dikkat çeken karakter ve bu karakterleri canlandıran oyuncular yer alıyor. Bu karakterlerden bir tanesi de Nizamülmülk ve onu canlandıran oyuncu Tohir Saidov… Dizi için geri sayım sürerken seyirciler, “Nizamülmülk kimdir, tarihte nasıl ve ne zaman öldü” ve “Nizamülmülk’ü canlandıran Tohir Saidov kimdir, nereli” sorusunun yanıtını araştırmaya başladı. Peki, yeni dizi Bozkır Arslanı Celaleddin’de bulunan tarihi karakter Nizamülmülk kimdir, yaşamı nasıl ve ne zaman öldü? İşte, hem karakter Nizamülmülk hem de Tohir Saidov ile ilgili bilgiler…

TOHİR SAİDOV KİMDİR?

Bozkır Arslanı Celaleddin dizisinde Nizamülmülk’e hayat veren Tohir Saidov, 28 Eylül 1965’te Özbekistan’ın Khorezm bölgesinde dünyaya geldi.

Tohir Saidov genç yaşta oyuncu olmayı hayal etti, bu yüzden liseden mezun olduktan sonra başkente geldi ve Taşkent Tiyatro ve Güzel Sanatlar Üniversitesi’ne girdi.

Oyuncu kariyerine 1991 senesinde Özbek Ulusal Akademik Drama Tiyatrosu’nda başladı. Bu tiyatrodaki çalışmaları sırasında altmıştan fazla performansta çeşitli karakterler yarattı.

Tohir Saidov’u halka tanıtan rol, “Kalbin Sokakları” dizisindeki “sıradan” karakterdi, bu dizinin bunun yanında, oyuncu “Şeytanat” ve “Sardor” dizilerinde de yer aldı. Sogdiana”, “Chavandoz” ve “20 Squares dahil olmak üzere 18’den fazla filmde rol aldı.

NİZAMÜLMÜLK KİMDİR?

Nizamülmülk, Büyük Selçuklu Devleti’nin veziri ve Siyâsetnâme adlı kitabın yazarı olan Fars devlet adamı ve siyaset bilimcisi. Devlet yönetiminde hayli etkili olan Nizamülmülk’ün vezirliğiAlparslan ve Melikşah dönemlerine yayılmıştır. İsmi Nizamülmülk devletin düzeni manasına gelmektedir.

Nizamülmülk, 21 Zılkade 408/10 Nisan 1018 senesinde İran’ın, Horasan’da Tus şehrinde doğmuştur. Bu zamanda bu şehirGazne Devleti idaresinde bulunmaktaydı. İlk devlet görevini Gazneliler sultanları için yapmıştır. Devlet işleriyle ilk kezGazne Devleti’nin Horasan valisinin yanında çalışarak başlayip 1059’da Gazneliler Horasan valisi olmuştur. 1063’den bu yana Selçuklular devletinde Alparslan’ın Belh valisinin yanında sürdü. 1064 senesinde Büyük Selçuklu Devleti’ne vezir olarak atandı. Alp Arslan (hüküm süresi 1063-1072) ve Melikşah (hüküm süresi 1072-1092) hükümdarlık dönemlerinde bu mühim vezirlik görevinde bulunmuştur. Memleketin nizamlarının kurucusu anlamında olan Nizamülmülk ismi Abbası halifesi Kâim bi Emrillah aracılığıyla verildi. 1092 senesinde bir derviş aracılığıyla öldürülmüştür.

Bir rivayete göre 16 Ekim 1092 (10 Ramazan 485 Hicri) günü İsfahan’dan Bağdad’a gitmekte iken bir dilekçe vermek bahanesiyle kendinin El-Gazzalininöğrencisiyim diye yanına çıkan adı İbni Tahir olan bir Alamut fedaisi Haşhaşi aracılığıyla ucunda zehir olan bir hançer ile zehirlenerek öldürülmüştür. İbni Tahir adlı suikastçinin dedesi, İsmail’in soyundan gelen ve Selçuklu Devleti’nce katledilen, cemaat içinde mühim bir şahsiyettir.

Lakin olayın çıkışındaki genel kanı, zamanında da yazıya döküldüğı gibi, Nizamülmülk’ün damadı olan Mukatil b. Atiyye’nin bizzat konferansa katıldığı ve bu konferansta hazırladığı yazıya göre Melikşah’ın emirleri ile Nizamülmülk başkanlığında, İslam içinde ayrılan mezheplerin nedenini ve hak olanı bulmak maksadıyla,Sünni ve Şii din alimlerinin içinde yapılan tarafsız bir ilmi toplantıdan sonra Sultan Melikşah’ın ve Nızamülmülk’ün Şiiliğe dönmesini izleyen zamanda Sünnilerce hicri 485 yılı Ramazan ayının 12’nci günü (Miladî, 16 Ekim 1092) Vezir Nizamülmülk, hemen ardından da Selçuklu Sultanı Melikşah şehit edildi.

Nizamiye medreseleri’nin teşkili ve mevcut toprak sisteminin aksayan yönlerinin tadil edilmesi gibi Selçuklu devletinin müesseseleşme ve merkezileşmesi yönünde mühim sayılabilecek teşebüslerin altına imzasını atmıştır.[kaynak belirtilmeli]Bağdat, İsfahan, Nişabur, Belh, Herat, Basra, Musul ve Amol’daki Nizamiye Medreselerinikurdurmuştur. Nizamiye Medreseleri adını Nizamülmülk’den almıştır ve Bağdat’taki Medresenin başına İmam-ı Gazali’yi getirmiştir. Bu medreselerin kurumlaşması ve gelişmesi tüm İslam ülkelerinde olduğu gibi ilk batı Avrupa üniversitelerinin de temeli olmuştur.

NİZAMÜLMÜLK NEDEN VE NASIL ÖLDÜ?
Tarihi kaynaklara göre Memleketin nizamlarının kurucusu anlamında olan Nizamülmülk ismi Abbası halifesi Kâim bi Emrillah aracılığıyla verildi. 1092 senesinde bir derviş aracılığıyla öldürülmüştür.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu