Sinema Haberleri

NFC Etiket Okuyucu Nedir, Nasıl Kullanılır? NFC Etiket Okuyucu Ne İşe Yarar?

NFC Etiket Okuyucu Nedir, Nasıl Kullanılır? NFC Etiket Okuyucu Ne İşe Yarar?, Dizi ve film severler için NFC Etiket Okuyucu Nedir, Nasıl Kullanılır? NFC Etiket Okuyucu Ne İşe Yarar? konusunu siz değerli okurlarımız için araştırmaya koyulduk.. NFC Etiket Okuyucu Nedir, Nasıl Kullanılır? NFC Etiket Okuyucu Ne İşe Yarar? ile alakalı tüm detaylar yazımızın içinde..

NFC Etiket Okuyucu Nedir, Nasıl Kullanılır? NFC Etiket Okuyucu Ne İşe Yarar?

NFC son haftalarda bi hayli sık duyduğumuz, akıllı cihazlarımızda merak ettiğimiz bir teknolojidir. NFC Near Field Communicaton yani Yakın Alan İletişimi manasına gelmektedir. Bu özellik akıllı cihazlar, müşteri elektroniği ve bilgisayarlar ile dizayn edilmiş kablosuz ve kısa mesafe ile işlem yapabilen bir teknolojidir. Yaygınlaşması ile yaşamımızı bi hayli kolaylaştırması beklenmektedir.

NFC ETİKET OKUYUCU NEDİR?

NFC, Near Field Communicaton yani Yakın Alan İletişimi manasına gelmektedir. NFC akıllı cihazlarda yeni yaygınlaşmaya başlayan bir teknolojidir. NFC, içinde bu özellik bulunan iki cihazın birbiri ile temas etmeden iletişim kurmalarını sağlar. Bunun için cihazların birbirine 4 santimetre kadar yakınlaşması gerekmektedir. NFC özelliği aktif olarak bulunan cihazlar içinde iki yönlü bir bağlantı kurulur. Bu bağlantı manyetik alan indüksiyonu kullanılarak çalışmaktadır. Ve etiket okuyucu detaya sahiptir. Bu özellik aracılığıyla cihazlar arası veri aktarımı yapılabilir.

NFC ETİKET OKUYUCU NASIL KULLANILIR?

NFC etiket okuyucuyu kullanabilmek için önce bu özelliğin akıllı cihazınızda olup olmadığınızı bilmeniz gerekmektedir. Son çıkan akıllı cihazlarda bu özellik genelde olmaktadır. Eğer akıllı cihazınız bu detaya sahip ise özelliğin aktif olup olmaması da kullanmanızı etkilemektedir. Bunu kontrol etmek için akıllı cihazlarınızın ayarlar kısmına bakabilirsiniz. NFC, akıllı cihazınızda aktif ise bu özelliği kullanmaya hazırsınız demektir.

NFC ETİKET OKUYUCU NE İŞE YARAR?

NFC etiket okuyucu aktif olarak kullanılmaya ağır ağır başlanılan bir teknolojidir. Bu teknoloji ile yaşamımız bi hayli kolaylaşmaya başlamıştır. Misal verilecek olursa bir otele gittiğinizde elinizdeki kart ile yalnızca kapıya kartı okutarak kapının açıldığına şahit olmuşsunuzdur. Burada kart yerine telefonla da giriş yapılabilmektedir. Buradaki örnekte NFC etiket okuyucu kullanılmaktadır. Bunun gibi bir çok teknolojide NFC kullanılmaktadır ve yaşamımızı bi hayli kolaylaştırmaktadır.

NFC ETİKETİ İLE NELER YAPILABİLİR?

NFC etiketi ile her cihazda NFC aktif olmak şartı ile şu işlemler yapılabilmektedir:

  • Telefon numarası almak yahut vermek
  • Fotoğraf alış verişi yapmak
  • Belge alış verişi yapmak
  • Konum alışverişi yapmak
  • Ödeme yapabilmek
  • Kilitleri etkinleştirmek
  • Kapıları açabilmek

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu