Oyun Haberleri

Kripto para ile ödeme aracıları yasaklandı

Kripto para ile ödeme aracıları yasaklandı, Oyun severler için Kripto para ile ödeme aracıları yasaklandı başlığı altında siz kıymetli takipçilerimizi bilgi sahibi olmanızı istedik.. Makalemizin içinde Kripto para ile ödeme aracıları yasaklandı ile alakalı geniş bir şekilde bilgileri bulacaksınız.

Kripto para ile ödeme aracıları yasaklandı

Kripto Para ile ödeme ve alıcılık yapan aracılara yasak getirildi.. Bitcoin’in tüm dünya çapında yükselişe geçmesi ile birlikte bildiğiniz gibi bir çok alt coin çıkmış ve bu sistem büyük bir pazarın oluşmasına neden olmuştu. Yeni yatırımlar ve bu alanda yapılan bir çok girişime de şuana dek şahit olduk.

Bunun bunun yanında farklı zamanlarda kripto para ile ödeme kabul eden şirketlerle de karşımıza gelmişti. Bunlara son katılan Tesla olmuş ve araç satışlarında artık kripto para sisteminin kabul edileceğini açıklamıştı. Ülkemizde de bi hayli popüler olan Kripto para sistemine dün gece mühim bir düzenleme, dolaylı yoldan yasaklama geldi.

Kripto para aracılarına ödeme yasağı resmi gazetede yayınlandı

Kripto para ile ödeme aracıları yasaklandı

Aslını söylemek gerekirse Kripto paralar ile alakalı bir düzenlemenin geleceği bir süredir konuşulmaktadu. Lakin bu denli bir yasaklamanın geleceği tahmin edilmemişti. Çünkü resmi gazetede yayına giren ve 30 Nisan itibari ile yürürlüğe girecek olan karara göre kripto paralar ödemelerde doğrudan yahut dolaylı bir biçimde kullanılmayacağı gibi bu varlıkların ödemelerde doğrudan yahut dolaylı biçimde kullanılmasına yönelik hizmet sunulmasına da izin verilmeyecek.

Yeni yönetmelikle birlikte “ödemelerde kripto varlıkların kullanılmamasına, ödeme hizmetlerinin sunulmasında ve elektronik para ihracında kripto varlıkların doğrudan yahut dolaylı olarak kullanılmamasına, ödeme ve elektronik para kuruluşlarının kripto varlıklara ilişkin alım satım, saklama, transfer yahut ihraç hizmeti sunan platformlara yahut bu platformlardan yapılacak fon aktarımlarına aracılık etmemesine ilişkin usul ve esasların belirlenmesi amaçlandı” ifadelerine yer verilmiş. 

Konu ile alakalı açıklama yapan Merkez Bankası ise kararın gerekçesi olarak diğer ödeme metotlarınin muhafaza edilmesinı göstermiş. Bu yeni ödeme sisteminin mevcut piyasa ödeme araçlarına güvensizlik oluşturacağının düşünülmesi üzerine bu durumun engellenmesi için böyle bir karar alındığı belirtilmiş. Merkez Bankası’ndan yapılan bilgilendirmede ise “Bu varlıkların ödemelerde kullanılmasının, yukarıda sözü edilen nedenlerle işlemin tarafları yönünden telafisi olabilecek olmayan mağduriyetler yaratma ihtimali olduğu ve bu alanda mevcutta kullanılan yöntem ve araçlara karşı güven zafiyeti meydana getirebilecek unsurlar içerdiği değerlendirilmektedir.” ifadelerine yer verildiğini göze çarpıyor.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu