Oyun Haberleri

Geliştiriciler Steam’in kesintilerini adil bulmuyor

Geliştiriciler Steam’in kesintilerini adil bulmuyor, Oyun severler için Geliştiriciler Steam’in kesintilerini adil bulmuyor başlığı altında siz kıymetli takipçilerimizi bilgi sahibi olmanızı istedik.. Makalemizin içinde Geliştiriciler Steam’in kesintilerini adil bulmuyor ile alakalı geniş bir şekilde bilgileri bulacaksınız.

Geliştiriciler Steam’in kesintilerini adil bulmuyor

Bildiğiniz gibi özellikle pandemi döneminin de etkisiyle yaşamımız evlere ve dijital ortamlara taşınınca, dijital oyun vitrinlerinin aktif kullanıcı sayıları tavan yaptı. Birçok geliştirici bu sürede oyunlarını Steam, Epic Games Store, App Store, Google Play Store gibi üçüncü parti dijital vitrinlerde satıyor. Tabi bunun da bir bedeli tabi ki oluyor. Bu dijital vitrinler, geliştiricinin kazancının belirli bir yüzdesini, oyunlarını satmanın bedeli olarak alıyor.

Steam’in %30’luk kesintisi geliştiricilere göre adil değil

GDC aracılığıyla bildirildiği üzere oyun geliştiricileri, özellikle Steam’in dijital vitrininde oyunlara yaptığı kesintiden tatmin değil. Bildiğiniz gibi PC platformu için Steam oyunun gelirlerine %30 gibi bir kesinti uyguluyor. Bu da üstüne eklenen ülke vergileriyle geliştiricinin gelirinin mühim bir kısmının kesintilere gitmesi demek oluyor. GDC’nin yaptığı ankete göre geliştiricilerin yalnızca %3’ü dijital vitrinlerde 30/70 gelir dağılımının adil olduğunu düşünüyor. Aynı soru 2020’de sorulduğunda da yalnızca %6’lık bir kesim bu kesintinin adil olduğu görüşüneydi. Video oyunu geliştiricilerinin çoğu Steam’in bu kesintilerinden hoşnutsuz olsa da platform bu hususta herhangi bir düzenleme yapmış değil.

Geliştiriciler Steam'in kesintilerini adil bulmuyor

  • Bakınız: Steam vs Epic Games Store

Epic Games Store ise ilk çıktığında iddialı bir biçimde %12 kesinti yapacağını, %88’ini geliştiriciye bırakacağını söylemişti. Hatta öyle ki, eğer oyun Unreal Engine 4 ile geliştirilmişse motorun telif fiyatını de almayacağını belirtmişti. UE4 kullanması ücretsiz bir motor olsa da, oyunun satışları belirli bir çıtayı geçtiğinde ufak bir telif ücreti ödemesi alıyor. Tabi platformun kütüphanesinin özellikle bağımsız oyunlar hususunda halen Steam’e rakip olamayacağı ortada olsa da, yine de ileriye dönük geliştiricilerin ilgisini çekebilir.

  • Bakınız: Sony Epic Games’e 200 milyon dolar daha yatırım yaptı

Aynı zamanda oyun geliştiricileri bu sene da PC oyunları geliştirme hususunda diğer platformlara göre daha istekli. Yine de yeni nesille GDC’nin anketine katılan geliştiricilerin %44’ü PS5 için oyun geliştirmek istediklerini söylerken onu %38 ile Nintendo Switch ve %30 ile Xbox Series X / S izledi. Yine de hala ezici üstünlük %58 ile PC platformunda. Peki sizce Steam’in geliştiricilere uyguladığı %30’luk kesinti adil mi? Görüşlerinizi hemen alt tarafta bulunan yorumlar bölümünde belirtmeyi unutmayın.

 

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu