Oyun Haberleri

Epic ve Apple davası çocukların Fortnite çığlıkları ile inledi

Epic ve Apple davası çocukların Fortnite çığlıkları ile inledi, Oyun severler için Epic ve Apple davası çocukların Fortnite çığlıkları ile inledi başlığı altında siz kıymetli takipçilerimizi bilgi sahibi olmanızı istedik.. Makalemizin içinde Epic ve Apple davası çocukların Fortnite çığlıkları ile inledi ile alakalı geniş bir şekilde bilgileri bulacaksınız.

Epic ve Apple davası çocukların Fortnite çığlıkları ile inledi

Epic ve Apple içindeki dava duruşması dün yapılan celse ile başladı. Davaveyamgasını vuran olay ise açık konferansa katılarak bir nevi davayı trolleyen çocuklar oldu. Konferans oturumuna katılan çocuklar “Free Fortnite” çığlıkları ile dava sürecinin başlamasını da geciktirmiş oldu.

Epic ve Apple içindeki dava sebebi geçtiğimiz patlak vermiş ve Fortnite ödemeleri iki firmayı yüz yüze getirmişti. Epic Games yaptığı uygulama ile Apple’a ödenen %30’luk payı atlatmayı tercih etmiş ve bu süreç Fortnite’ın Apple Store üzerinden kaldırılması ile sonuçlanmıştı. İşte geçtiğimiz senenin teknoloji, oyun tarafındaki en büyük hadiselerindan birisi olan ve iki firmayı yüz yüze getiren davanın ilk celsesi dün gerçekleşti.

Epic ve Apple davası Fortnite çığlıkları ile geç başladı

Epic ve Apple davası çocukların Fortnite çığlıkları ile inledi

Davaveyamgasını vuran olay ise açık konferans oturumu düzenlenmesinden dolayı yaşandı. Davanın genel çağrı hatt herkese açık olduğu için katılımcıların davayı takip etmesine de izin veriliyordu. Lakin gelen çağrılar davanın geç başlamasına ve 20 dakikalık bir gecikme yaşanmasına yol açtı. Konferansa katılan ve çoğunluğu çocuk olduğu gösterilen bir çok katılımcı kaotik bir ortamın oluşmasına neden olmuş. Bu açık konferansa 200’den fazla çocuk yaşta oyuncunun katıldığı ve “Free Fornite” veya “Yargıç lütfen Fortnite’ı mobil cihazlara geri getirin” diye bağırdıkları altı çizildi. Bazı oyuncuların alakasız sohbet ettiği, kimisinin ise Fortnite’ta konser veren Travis Scott şarkılarını tüm mahkeme salonuna dinlettiği altı çizildi. Tabi kendi YouTube kanalının reklamını yapan oyuncuların olduğu da iddia edilmiş.

Diğer taraftan iki mühim firmayı yüz yüze getiren davanın bir süre daha sürmesi bekleniyor. Epic Games senelerdır Apple’ın firmalar üzerindeki tutumunu bir haraç olarak gördüğünü ve şirketin Apple Store üzerindeki kontrolünü rekabete aykırı bulduklarını ifade etmişlerdi. Firma geliştiricilerin Apple Store ve Google Play gibi sistemlere büyük meblağlar ödemeden oyun ve uygulama geliştirebilmelerine imkan sağlanmasını bekliyor. Apple ise market kesintisinin normal olduğunu ve tüm sistemlerde benzer bir işleyiş olduğu görüşünde.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu