Dizi Haberleri

Camdaki Kız dizisindeki tepkilere neden olan sahneye RTÜK’ten ceza

Camdaki Kız dizisindeki tepkilere neden olan sahneye RTÜK’ten ceza, Dizi ve film severler için Camdaki Kız dizisindeki tepkilere neden olan sahneye RTÜK’ten ceza konusunu siz değerli okurlarımız için araştırmaya koyulduk.. Camdaki Kız dizisindeki tepkilere neden olan sahneye RTÜK’ten ceza ile alakalı tüm detaylar yazımızın içinde..

Camdaki Kız dizisindeki tepkilere neden olan sahneye RTÜK’ten ceza

Kanal D ekranlarında yayına giren ve son bölümündeki sahneleri yüzünden büyük tepkilere neden olan Camdaki Kız dizisi ile alakalı RTÜK toplantısından karar çıktı.

Yapılan toplantıda “Camdaki Kız” dizisiyle alakalı hazırlanan raporları değerlendirmeye alan RTÜK üyeleri, dizide bulunan bazı sahnelerde millî, manevi değerlere ve ailenin muhafaza edilmesi ilkesine aykırılık teşkil etmesi; toplumsal cinsiyet eşitliğine ters düşen ve kadını istismar eden fotoğrafların olduğunu dile getirdi.

Bekaret sahnesine ve şiddet unsurlarına para cezası verildi

Dizide “Nalan” kişiliği annesinin baskı ve kontrol altında tuttuğu, devamlı olarak psikolojik şiddete ve fiziksel şiddete maruz kaldığı sahnelerin olduğu altı çizildi. RTÜK, diğer sahnelerde de annesinin “Nalan” kişiliğine ufaklüğünden beri bekaret korsesi olarak anılan bir kıyafetin baskı yoluyla giydirilmesi, bundan dolayı “Nalan”ın gün içinde tuvalete dahi gidememesi psikolojik şiddet, dövüldüğü sahnelerin ise fiziksel şiddetin tespit edildiği altı çizildi.

Aynı zamanda diğer bir karakter “Sedat”ın evlilik yolunda olmasına rağmen evli bir kadınla olan iliskisi anlatıldığı sahnelerin Türk toplumu aykırı bir model olduğunu tespit eden Üst Kurul, Kanal D kanalına 6112sayılı Kanunda bulunan yayınlar “manevî değerlere, genel ahlaka ve ailenin muhafaza edilmesi ilkesine aykırı olamaz.” ve “kadına baskıları teşvik eden ve kadını istismar eden programlar içeremez” maddelerinden idari para cezası verdi.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu